Ökoloogia

Meie maailm on üks pisike osa kosmosest. Inimene on organism kes elab elavas keskkonnas, mis meid ümbritseb ja on meis. Suuremad struktuurid moodustavad väiksemaid ja lõpuks koosneb maailm molekulidest ja veel pisematest osakestest.

Inimesed kodus , linnud linnas.
Flamingod Veneetsias

Globaalne soojenemine

1         Metsade hävimine. Metsad põletatakse, võetakse maha. Palmiõli tootmisega on vaja põllumaad. Palmiõli leidub pea igas töödeldud toiduaines. Rasvast küllastunud tooted on hea maitsega ja neid ostetakse paremini, kuid nad põhjustavad ka rasvumist. Mets on see, mis neelab süsihappegaasi. Metsade põleng toodab tohutu hulga süsihappegaasi. 80% metsadest on hävinud.

2         Maa ei suuda neelata süsihappegaasi, mida toodame.  Korallid ja mets neelavad süsinikku. Kuna seda toodetakse nii palju, siis ei saa korall ümbertöötlemisega hakkama ja suurem osa on korallidest hävinenud. Süsinikdioksiidi üleküllust põhjustavad ka söe ja nafta kasutamine energia allikana.

3         Loomade kasutamine söögiks on energiakulukas. Loomasööt ja reostused, seoses loomade tootmisega söömiseks. (link). Kuidas me kohtleme loomi? Eetika probleemistik.

4         Ületarbimine ja ületootmine. Pakendite mõttetu ületootmine. Plasti ja sünteetika tootmine. Toit mis visatakse minema, sest see on üle tähtaja. Praakkauba ja kommertskauba tootmine -väikese kasutusajaga ja vähekvaliteetsed tooted, need visatakse minema lühikese aja möödudes. Reostus ja joogivee nappus.

5         Maailma temperatuur on tõusnud järsult viimase 60 aastaga ja temperatuuri tõus kiireneb. Seda on nimetatud ka kasvuhoone efektiks. Süsihappegaasist on moodustunud mull ümber meie planeedi. Kui maailma temperatuur tõuseb üle 2 kraadi ei ole elu maal enam võimalik.

 Soojemal planeedil on rohkem energiat, millega varustada tugevamaid torme. Lisaks tõstavad rekordiliselt sulavad liustikud merevee taset ning jää peale tekkinud tume süsiniku kiht kiirendab soojenemist veelgi (tume pind neelab päikesekiirgust). 

(https://maailmakool.ee/kliimamuutused/). 

Evidence | Facts – Climate Change: Vital Signs of the Planet

https://climate.nasa.gov/evidence/

6         Ülerahvastatus. Rasedusest hoidumine on suuremale osale maailmast tundmatu. Põhjuste hulka  kuuluvad  hariduse puudumine ja uskumuste probleemistik, moraali küsimused. Ülerahavastatust on reguleerinud läbi aegade sõjad ja haigused. Sellega maa puhastab ennast. Tsiviliseeritud maailmas on olemas vahendid rasedusest hoidumiseks. Ülerahvastatus sunnib tootma toitu ja kulutama selleks tohutult energiat. Osades piirkondades ei jätku toitu ja see on üks rahvaste rände põhjus. Ka põhjustab liiga tihe asustus mitmeid probleeme (hügieen, tööpuudus).

7         Looduskatastroofid tingituna  globaalsest soojenemisest. Liustike sulamine katastroofilise kiirusega, üleujutused. Osa maad muutub kuivaks. Kõik see sunnib inimesi uusi elupaiku otsima.

https://www.youtube.com/watch?v=6UGsRcxaSAI

8         Sõjad. Suurriikide ja suurkorporatsioonide  huvid, raha ja võimu probleemistik, vaesus ja fanatism, harimatus.

Be happy!
Be happy!

Leave a Comment