Raha, kuid see oli kõigest uni…

 

Nägin imelikku und: Kuna Prof. Linnar Priimäe tagaaias oli ruumi, siis otsustas Euroopa Liit sinna pagulased paigutada. Nii nagu peale sõda Eestis – kus oli ruumi, sinna pandi. Linnar Priimäe väide, et kaugelt maalt külalistega ta ei oskaks siin midagi pihta hakata, mida ta väidab ühes saates, see väide ei pidanud paika. Ta annab noortele meestele püssid ja need saavad tagaaias nendega mängida. Pagulasnaised aga olid väga õnnelikud, et said tööd. Kas Linnar maksis nendele dinaarides või milleski muus, seda ma ei tea? Nende töö oli tellingutel. Nad värvivad välisseina ja ka muud kõike mida kätte saavad. Meenub üks Edgar Valteri muinasjutt kunstnikust, kes maalis terve maailma üle. Kuhugi paigutati ka makroflexi ja tehti maja juures muid restaureerimistöid.

Pärsia vaip oli 60 aastat vana aga sellele sai aastaid juurde osta, et siis veelgi kallimalt müüa. Pärslased olid ammu oma teed läinud aga nende vaip oli mingite värviliste paberitükikeste abil ja vahel ka kulla abil käinud käest kätte. Linnaril oli ka üks selline vaip. Nii tundsid need tüdrukud endid justkui kodus.

 

Ärkan ülesse selle imeliku unenäo peale ja jään mõtisklema, et ma ikkagi ei mäleta mis rahas Linnar neile maksis ja mis mõte sel üldse siis oli neile maksta kui ta neile poest toitu ju ostis ja peakate oli. Vast ikka, sest raha tegi inimesed õnnelikuks ja vaesed pagulased ju pidid saama Euroopas õnnelikuks. Mu mõtted liikusid rahale ja selle mõttele üldse.

RAHA! See oli paber, mis liikus käest kätte, paberid, mis vahetasid suurust ja värvi aga kuju oli ikka quadratum. Seda sai vahetada igasuguse kauba ja tegevuse vastu ja teinekord ei olnudki mingit tegevust ega ka mingit eset aga quadratum liikus ikka käest kätte. Siis öeldi, et see on pettus. Vahel trükiti teda kõvasti juurde. Veel oli käibel mõiste pesu. Paberilipakas oli väärtus ja teda pesti ka aga mitte pesumasinas.

https://blogi.fin.ee/2015/01/raha-trukkimine-pole-naljaasi/

Tegelikult vastas hoopis väärtustele läbi aegade erinev hulk seda paberit ja rahal ei olnud sellest sooja ega külma, sest teda hinnati endiselt kõrgeks, kuid ta oli vaid tegelikult ju paber. Suured väärtused olid pulbril, mida kõik maailm täis oli ja seda nimetati kokaks. Sellega sai luua endale maailma, milles puudusid mured ja maailm oli siis enamasti ilus värviline. Veel oli väärtus naftal, mida kaevandati maa seest, kuid oldi ikka murelikud ka, et mis siis on kui nafta otsa saab? Kas tuleb aeg kus nafta asendataksegi elektri ja tuulega ja paber naftašeikide käes ei ole enam nii kiire liikuma? Kas ikka on käputäis rikkaid ja vaesed tulevikus, nagu on see pea alati olnud ning leitakse uued väärtused mille üle sõdida?

https://www.elu24.ee/6414274/pildid-ja-video-millist-luksust-peidab-endas-maailma-koige-kallim-eramaja

Metallide kaevandamine. Ka siin liikus see imelik paber. Metallist sai kõike sepistada. Metalli oli kodudes ja sõjariistades. Sõjamasinate eest anti välja ikka palju pappi. Sellepärast olid ka osa riike vaesed, et kellelgi olid need sõjariistad ja sõdu peeti. Kullamaadel elas rahvas sageli väga vaeselt.

https://www.pinterest.com/vvpespuds/treasure-room/

Selle kulla oli keegi enese kätte ahnitsenud. Mida rohkem metalle tarbiti, seda rikkamaks sai keegi. Inimesed jäid aga veelgi vaesemaks. Metall oli vanaraua väljadel roostetava autona, vedeles laguneva maja rusudes, lagunes algosadeks- osa laguneks kõduks. Teemant oli veelgi imelikum kui kuld. Teemandid andsid tööd politseile, varastele ja mõrvaritele, sellega sai rahastada sõdu. Enamasti seisid nad seifides ja harva kui keegi kandis enda peal, sest neid oli ohtlik hoida enda ligiduses. Kuid nad andsid tööd ka romaanide kirjanikele. Kirjanikud said raha eest osta suppi ja isegi kirjutustarbeid, et veelgi enam rahvast lõbustada. Kullal oli endiselt väärtus ja teemantidel ka. Kuld, mis kunagi oli raha, oli määraja paberihulgale-rahale. Teemantide ja kulla eest võis kohvritäite viisi rahapaberit saada.

“Vereteemant" peaosas Leonardo DiCaprioga telekanalil Filmzone - Kinoveeb

https://et.larafornm.com/blood-diamond-surviving-in-a-hostile-world-1689

Raha ei saanud võtta kindlasti teise ilma, kuid varandust pandi igiammustel aegadel kaasa vaaraodele ja ülikuile. Kas nad said sellega midagi sealilmas teha aga hauakambreis neid oli? Teenrid olid seal koos oma masteriga, sest mida siinilmas ilma masterita ikka pihta hakata. Kas inimene oli väärtus? Ja kui palju seda paberit tema eest peaks siis välja käima? Inimesel ei olnud mingit väärtust. Seda näitavad sõjad kus neid terve hulk magama pannakse.

https://www.egypttoday.com/Article/4/96029/Acquaint-yourself-with-Tutankhamun%E2%80%99s-multi-layered-sarcophagi

Ometi see, et me oleme tõusnud koriluse ja küttimise tasemelt kõrgemale on omaette väärtus. Singulaarsus kõiges – ka see oli imetlusväärne, sest ta jättis fantaasiatele ruumi. Materiaalne maailm ja illusioonid, kujutlused ja eksisteeriv mida me näe ega mõista.

„Andke rahvale tsirkust ja leiba,”  ütles Julius Caesar.

Elu on sigimine ja õgimine – kõik muu on selle ümber sagimine.” Kuuldud minu anatoomia õpetaja suust.

Aga tegelikult tahavad inimesed kõige enam omada hoopis neid imelikke paberitükke, mida nad nimetavad rahaks. 

https://objektiiv.ee/orban-intervjuus-carlsonile-oma-riiki-on-vaja-kaitsta/

See on ka miks meil on pagulased. Kui me vaid suudaks kõik olla andestavad ja mõistvad. Ikka veel sõditakse ja kurjaga ei saagi vist teisiti. Kuri meie sees ja meie ümber. Andesta ja ole armuline nagu Jumal on armuline. Ühtede jaoks on meie juht prohvet Allah ja teistele midagi muud, kuid me kõik soovime ju hästi elada, see on selge. Omakasu, nagu see maailmas on, see hävitab planeedi ja siis ei ole meie Maad enam kellegi jaoks. 

Ja reklaam, ei pea lugema:

Kõik raamatud tervisest mida näed lehe paremal pool on saadaval ka eesti keeles.

Be happy!

7 thoughts on “Raha, kuid see oli kõigest uni…”

 1. of course like your website however you have to check
  the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform
  the reality then again I’ll surely come back again.

  Vasta
 2. I just like the helpful information you supply in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again right here regularly.
  I’m moderately sure I’ll be informed many new stuff proper right here!
  Best of luck for the following!

  Vasta

Leave a Comment